دلایل خیانت در زندگی مشترک

اگر شما مردی باشید که همسر و خانواده‌تان برایتان ارزشمند باشد، پی بردن به خیانت همسر، میتواند برای شما بسیار سخت و کاملا غیرقابل پذیرش باشد. اگرچه خیانت چه از سوی زن صورت گرفته باشد چه از سوی مرد، به هیچ وجه قابل توجیه نیست. اما ممکن است برای شما این سوال ایجاد شود که چه چیزی باعث شده است همسرتان به شما خیانت کند؟ و حال چه باید بکنید؟  در این مطلب دلایل خیانت زن به مرد و راه مواجهه با خیانت زن بررسی شده است.

دلایل رایج خیانت زنان در  زندگی مشترک

خیانت زنان و مردان در زندگی مشترک دلایل مختلفی دارد که از مشکلات عمیق در رابطه‌ی زناشویی، نیاز به صمیمیت و رابطه‌ی جنسی یا کشش جنسی به فرد دیگری به جز همسر نشأت می‌گیرد. چنانچه بر روی تفاوت‌های جنسیتی زن و مرد، یعنی تفاوت‌های مبتنی بر بیولوژی متمرکز شویم، متوجه می‌شویم که زنان و مردان به روش‌های متفاوتی به همسران خود خیانت می‌کنند.

 دلایل رایج خیانت زنان در زندگی مشترک عبارت اند از:

خلأ عاطفی

خیانت یک زن به شوهرش معمولاً از نوع خیانت عاطفی است؛ زنان بر خلاف مردان، کمتر رابطه‌های جنسی نامشروع زودگذر برقرار می‌کنند. چون خیانت زنان معمولاً جنبه‌ی عاطفی دارد، زنان خیانتکار معمولاً با فردی، مانند یکی از دوستان، همکاران یا هم‌دانشکده‌ای‌ها وارد رابطه می‌شوند که عضوی از گروه اجتماعی‌شان است. خلأ عاطفی و تمایل به تغییر شرایط یکی از دلایل اصلی خیانت زنان است. زنان معمولاً با مردانی وارد رابطه می‌شوند که جایگاه اجتماعی بهتر و امکانات بیشتری را نسبت به شوهرانشان در اختیار دارند. همچنین زنان مردانی را برای خیانت کردن انتخاب می‌کنند که به دلیل باملاحظه، قدرشناس و مهربان بودن، دوست و همراه بهتری برایشان هستند.

مشکل جدی در زندگی زناشویی

از آنجایی که خیانت زنان معمولاً جنبه‌ی عاطفی دارد و زنان غالباً اهمیت بیشتری برای رابطه‌ی نامشروعشان قائل می‌شوند؛ احتمال این که زنی که به همسر خود خیانت می‌کند، از شوهرش جدا شود، بالاتر از زمانی است که شوهری به زنش خیانت می‌کند.

همچنین زنان خیناتکار بیشتر از شوهران خیناتکار معتقدند که خیانتشان علامتی از وجود مشکلی جدی در رابطه‌ی زناشویی است. حال آن که شاید مردان راحت‌تر می‌توانند خیانت را از مشکلاتی که در خانه با آنها مواجه هستند، جدا کنند.

نیاز به تایید شدن در حوزه جذابیت فیزیکی

به طور معمول تایید شدن از سوی شریک عاطفی و همسر برای زنان در رابطه زناشویی بسیار مهم است. همه زنان دوست دارند در نظر همسرشان از نظر فیزیکی نیز جذاب و دوست داشتنی باشند. پژوهش ها نشان میدهد

زنان در زمانی که به همسرشان خیانت می‌کنند، بیشتر به نظرات مثبت دیگران و تعریف شنیدن نیاز دارند؛ آنها می‌خواهند مطمئن شوند که هنوز هم جذاب و خواستنی هستند.

انتقام از همسر

زنان بیشتر از مردان خیانت را به عنوان راهی برای انتقام گرفتن از همسرشان انتخاب می‌کنند. در حالی که خیانت کردن برای بی‌حساب شدن و تلافی کردن بین مردان به ندرت رخ می‌دهد، زنان بیشتر از مردان برای انتقام گرفتن به همسرشان خیانت می‌کنند.

نحوه مواجه شدن با خیانت زن

در صورتی که متوجه نشانه های خیانت در زن شده‌اید و شک کرده‌اید او به شما خیانت می‌کند، قبل از هر اقدامی بهتر است شکتان اطمینان پیدا کنید. چرا که این شک می‌تواند تنها یک سوءتفاهم باشد.

اما اگر از خیانت اطمینان دارید، برای مواجه شدن با خیانت زن نکات زیر را در نظر بگیرید:
بر احساساتتان مسلط  باشید

قبل از آن که راز همسرتان را برملا کنید، بر احساساتتان مسلط شوید. طبعاً بعد از کشف راز خیانت همسرتان دستخوش احساسات گوناگونی می‌شوید. از یک طرف ترس از دست دادن همسرتان و به پایان رسیدن زندگی زناشویی وحشت‌زده‌تان می‌کند و از طرف دیگر فکر از بین رفتن اعتماد و صداقت در زندگی مشترک شرمنده و خشمگین‌تان می‌کند. اگر می‌خواهید زندگی‌تان را نجات دهید، باید اول احساساتتان را کنترل کنید و مشکل را در کمال خونسردی و آرامش مطرح کنید. اگر هم می‌خواهید جدا شوید، چنانچه عاقلانه و منطقی برخورد کنید و زمام امور را به دست احساسات نسپارید، بهتر می‌توانید مراحل طلاق را پشت سر بگذارید.

از مواجه شدن با مرد رقیب پرهیز کنید

مسلماً به شدت از دست مردی که زندگی‌تان را به نابودی کشانده است، عصبانی هستید. اما توصیه می‌کنیم برای دفاع از قلمروتان وارد جنگ نشوید. درست است که بیگانه‌ای به قلمروتان تجاوز کرده است، اما تهدید کردن او و خشونت فیزیکی به جز این که باعث شود از زندان سردربیاورید و همسرتان را از خودتان دورتر کنید، هیچ فایده‌ی دیگری ندارد. همسرتان و آن مرد ارزش خودشان را پایین آورده‌اند، دلیلی ندارد که شما هم خودتان را همسطح آنها بکنید.

کمک بگیرید

از دوستان، خانواده و مشاور برای غلبه بر خشم و ناراحتی خود کمک بگیرید. تامین نیازهای خانواده و یک شوهر خوب بودن مایه‌ی افتخار و مباهات مردان است.  در نتیجه زمانی که مردی متوجه ناخشنودی و ناراحتی همسرش می‌شود، حتی اگر هیچ نقشی در این نارضایتی نداشته باشد، خودش را سرزنش می‌کند. اگر شما مایه‌ی بدبختی و ناراحتی همسرتان شده‌اید، پس باید عزمتان را جزم کنید و این ناراحتی‌ها را به کمک افراد دلسوز جبران کنید. در هر حال بعد از خیانت دچار احساس تنهایی و سرخوردگی وحشتناکی می‌شوید، بنابراین حتماً از حمایت عاطفی و همدردی اطرافیان بهره بگیرید.

نقش خودتان را نیز در نظر داشته باشید

اگر همسرتان به شما خیانت کرده است، باید بدانید که شما نیز در بروز این مشکل بی‌تقصیر نبوده‌اید. اگر همسرتان در زندگی مشترک احساس خوشبختی می‌کرد، مسلماً مرتکب خیانت نمی‌شد؛ البته ممکن است خیانت از مشکلات شخصی همسرتان ریشه گرفته باشد. زنی که از خودش راضی نیست، طبعاً در زندگی مشترک نیز احساس خوشبختی نمی‌کند و برای یافتن خوشبختی به مرد دیگری روی می‌آورد. اما واقعیت این است که چنین زنی خوشبختی را نه با شما نه با هیچ مرد دیگری پیدا نخواهد کرد.

خودتان را سرزنش نکنید

اگر همسرتان هیچگاه درباره‌ی ناراحتی و نارضایتی‌اش از زندگی مشترک حرفی به شما نزده است، اگر به سختی کار کرده‌اید، با همسرتان با احترام و مهربانی رفتار کرده‎اید، پدر خوبی برای فرزندانتان بوده‌اید و تمام تلاشتان را برای جلب رضایت همسرتان، چه از نظر عاطفی، چه از نظر جنسی کرده‌اید، گذشته و تلاش‌هایتان را به خاطر بیاورید و بدانید که بار هیچ گناهی بر دوشتان سنگینی نمی‌کند.

فروپاشی بسیاری از زندگی‌ها از جایی شروع می‌شود که ارتباط بین زن و شوهر از بین می‌رود و این فقدان رابطه باعث می‌شود که هر دو طرف حس کنند که احساساتشان نادیده گرفته می‌شود. قبول کنید که زنان خوشبخت و راضی هیچگاه مرتکب خیانت نمی‌شوند. بااین حال اگر همسرتان با شما درد و دل نکرده و هیچگاه ناراحتی‌هایشان را با شما در میان نگذاشته است، لازم نیست که خودتان را سرزنش کنید.

گزینه های پیش رو را بررسی کنید

نحوه‌ی برخورد شما با خیانت به تصمیم همسرتان برای قطع رابطه با مرد دیگر بستگی دارد. خودتان را برای شنیدن این که همسرتان می‌خواهد شما را برای زندگی کردن با دیگری ترک کند یا این که واقعاً نمی‌داند کدامتان را انتخاب کند، آماده کنید. چنانچه همسرتان صادقانه قول نداد که رابطه‌ی نامشروعش را تمام کند و خودش را وقف ترمیم زندگی زناشویی و جلب اعتماد دوباره‌ی شما کند، باید قبول کنید که زندگی مشترکتان به بن‌بست رسیده است. از خودتان بپرسید که آیا واقعاً و از صمیم قلب می‌توانید دوباره به همسرتان اعتماد کنید. اگر حتی در تصوراتتان هم نمی‌توانید او را ببخشید، خودتان و همسرتان را از تحمل یک عمر درد و رنج نجات دهید و راهتان را از هم جدا کنید.

برای آینده تصمیم بگیرید

حتی بعد از خیانت هم می‌توانید زندگی مشترکتان را نجات دهید. البته نباید اجازه بدهید که همسرتان برای شما تصمیم بگیرد. اگر همسرتان می‌خواهد خطایش را جبران کند و به زندگی مشترک برگردد، فقط در صورتی  که واقعاً با ادامه‌ی زندگی موافق هستید و او شرایطتان را می‌پذیرد، درخواستش را قبول کنید. برای مثال اگر شما می‌خواهید به مشاور ازدواج مراجعه کنید، اما او نمی‌خواهد، بهتر است با هم آشتی نکنید. گوش شنوایی برای شنیدن درد و دل‌های همسرتان و دلایل خیانتش داشته باشید و خودتان را برای بخشش و تغییر آماده کنید، اما در عین حال از یاد نبرید که هر دو نفر باید بر سر روش‌های جبران این اشتباه به توافق برسید.

با مشاور صحبت کنید

اگر تصمیم دارید که به زندگی مشترکتان ادامه بدهید، قبل از روبرو شدن با همسرتان و صحبت کردن درباره خیانت به مشاور مراجعه کنید. مشاور به شما کمک می‌کند تا احساساتتان را کنترل کنید و اطلاعاتی را که به دست آورده‌اید، پردازش کنید. همچنین مشاور در گذراندن مراحلی که باید برای نجات زندگی‌تان طی کنید، راهنمایی‌تان خواهید کرد.

“ما در مرکز مشاوره پدرام آماده پاسخگویی به شما عزیزان هستیم” برای رزرو نوبت مشاوره ( حضوری، تلفنی، آنلاین ) میتونین اینجا کلیک کنین.

از خودتان مراقبت کنید

روزهای بعد از کشف خیانت شریک زندگی یکی از سخت‌ترین دوران‌های عمر است، مراقب باشید که خودتان را با محروم کردن از زندگی تنبیه نکنید. به معاشرت با دوستان و انجام دادن تفریحات و کارهای مورد علاقه‌تان ادامه بدهید. در این دوران سخت بیشتر از هر زمان دیگری باید از خودتان مراقبت کنید و از زندگی لذت ببرید. از اطرافیان کمک بگیرید، با مشاور صحبت کنید و هر کاری که لازم است انجام دهید تا زیر بار این احساسات دردناک از پا درنیایید. رژیم غذایی متعادلی را رعایت کنید تا استرس این موقعیت سلامتی جسمی‌تان را مختل نکند. مرتب ورزش کنید، چون هیچ چیزی به اندازه ورزش روزانه استرس را کاهش نمی‌دهد و افسردگی را دور نمی‌کند.

اعتماد به نفستان را حفظ کنید

اگر دلیل خیانت همسرتان را متوجه شده‌اید، باید مطمئن باشید که هر اشتباهی که انجام داده باشید، قابل جبران و اصلاح است. حتی عملکرد و رابطه‌ی جنسی را نیز می‌توان بهتر کرد. اگر تلاش خودتان را کردید، اما همسرتان هنوز هم از تامین نشدن نیازهایش شکایت داشت، خودتان را باور کنید و فردی را پیدا کنید که قدرتان را بداند. به هیچ وجه اتهام‌های همسر خیانتکارتان را قبول نکنید، چون یک همسر ایده‌آل و سختکوش و یک پدر فداکار بوده‌اید و او با خیانت کردن به شما در واقع به خودش خیانت کرده است.

مقایسه نکنید

موقعیت و شرایط خودتان را با دیگران مقایسه نکنید. ازدواج و خیانت مقوله‌هایی است که مانند اثر انگشت منحصر به فرد است. آنچه در زندگی دیگران اتفاق افتاده است، بازتابی از آن چیزی نیست که برای شما رخ خواهد داد. اگر می‌خواهید به زندگی مشترکتان ادامه دهید، باید برنامه‌ای را بر مبنای چگونگی زندگی و رابطه با همسرتان، برای ترمیم روابط مشترک و احساسات شخصی خود تهیه کنید.

برای پذیرش به خودتان فرصت دهید

مردان غالباً برای مخفی کردن درد، ناراحتی و آسیب‌پذیری خود به عصبانیت پناه می‌برند. مشاور به شما کمک می‌کند تا احساساتتان را کنترل و مدیریت کنید. اگر می‌خواهید همسر خیانتکارتان را ببخشید و با او زندگی کنید، این واقعیت را بپذیرید که مدتی طول می‌کشد تا دوباره بتوانید به او اعتماد کنید. همچنین همسرتان نیز باید قبول کند که نمی‌تواند اعتماد دوباره‌ی شما را یک‌شبه به دست بیاورد.

در یک کلام

خلأ عاطفی، مشکلات جدی در زندگی زناشویی، نیاز به تایید شدن در حوزه جذابیت فیزیکی و انتقام از همسر، از دلایل رایج خیانت زنان به مردان در زندگی مشترک هستند. برای مواجه شدن با خیانت زن، پیش از هرچیز از وقوع خیانت اطمینان یابید. در صورتی که مطمئن هستید همسرتان خیانت کرده است، سعی کنید بر احساساتتان کاملا مسلط باشید، خشونت به خرج ندهید و از مواجه شدن با مرد رقیب پرهیز کنید. در مقابل با یک فرد مورد اعتماد و صمیمی صحبت کنید و از مشاور خانواده کمک بگیرید.

نقشتان را در وقوع این مشکل نیز در نظر داشته باشید، اما خودتان را به خاطر خیانت همسر سرزنش نکنید. به کمک مشاوره گزینه‌های پیش رو را بررسی کنید و با بررسی شرایط برای آینده تصمیم بگیرید. اگر هر تصمیمی مبنی بر ماندن در رابطه یا جدایی گرفتید، حتما از خودتان مراقبت کنید و اعتماد به نفستان را حفظ کنید. سعی کنید زندگی زناشوییتان را با دیگران مقایسه نکنید و برای پذیرش به خودتان فرصت دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *