اختلاف سنی کم یا زیاد با فرزندان

اختلاف-سنی-با-فرزندان

اختلاف سنی با فرزندان یکی از مسائلی است که بر نحوه تربیت کودک و تعاملات خانوادگی تاثیر می‌گذارد. در واقع یک اختلاف سنی بهینه بین والدین و فرزندان باعث می‌شود که کودک هم به قدر کافی احساس نزدیکی با والدین داشته باشد هم نظم و قانونمندی مناسب را دریابد. اختلاف سنی با فرزندان چه کم شود، چه زیاد هر یک پیامد‌های خود را خواهد داشت اما همیشه راهکار‌هایی برای غلبه بر مشکلات وجود دارد. گاه این مشکلات از کنترل خارج می‌شوند و اعضای خانواده نمی‌توانند با درک متقابل از یکدیگر به حل آن‌ها بپردازند. در این زمینه مراجعه به مشاوره خانواده می‌تواند با ریشه‌یابی و ارائه تکنیک‌های عملی کمکتان کند.

اختلاف سنی با فرزندان

پیشتر شرایط اجتماعی به گونه‌ای بود که ازدواج در سنین پایین اتفاق می‌افتاد. جوانان دهه‌های قبلی چه از نظر پختگی و بلوغ و چه از نظر مالی و مسئولیت پذیری اجتماعی تفاوت محسوس با جوانان امروزی دارند. با تغییر شرایط جامعه و تخصصی شدن مشاغل در اجتماع، مدت زمانی که جوانان به تحصیل می‌پردازند افزایش یافته و در نتیجه بسیار دیرتر به بازار کار وارد می‌شوند.

به علاوه میزان مسئولیت پذیری جوانان کاهش یافته و بسیار دیرتر از سال‌های قبل به فکر تشکیل خانواده می‌افتند. یکی از پیامدهای ازدواج در سن بالا، دیرتر بچه دار شدن و در نتیجه افزایش اختلاف سنی با فرزندان می‌باشد. پیشنهاد می‌کنیم در این زمینه مقاله ازدواج در سن بالا را مطالعه کنید.

اختلاف سنی کم بین والدین و فرزندان

خانواده

وقتی مسئله اختلاف سنی با فرزندان مطرح می‌شود، عموما ذهن مردم به سمت پدیده افزایش اختلاف سن می‌رود. ولی به موازات همین افزایش اختلاف سن، ازدواج‌هایی هم وجود دارد که در سنین بسیار پایین اتفاق می‌افتد و نتیجتا تولد فرزندان هم علیرغم سن پایین مادر یا پدر می‌باشد. گذشته از مضرات و آسیب‌هایی که بارداری‌های سنین پایین برای مادر و جنین دارند، این مسئله می‌تواند بر روحیه و تربیت فرزند هم تاثیر بگذارد.

مادرانی که در سنین پایین ازدواج می‌کنند، احتمالا به بلوغ لازم و کافی نرسیده‌اند و اگر در همین سنین بچه دار بشوند ممکن است نتوانند به خوبی از پس این مسئولیت برآیند. ممکن است بیشتر از رابطه والد-فرزندی رابطه دوستی با کودکشان برقرار کنند. البته که رابطه دوستانه با کودک خوب می‌باشد ولی کودک نیاز به محدودیت‌ها و قوانین و راهنمایی‌های یک بزرگسال هم دارد.

اختلاف سنی زیاد با فرزندان

اینکه چه سنی، زیاد محسوب می‌شود را نمی‌توان به شکل دقیق بیان کرد. اختلاف سنی زیاد مسئله‌ای است که از فردی به فرد دیگر و از شرایطی به شرایط دیگر متفاوت می‌باشد. اما به طور کلی این اختلاف زیاد باعث می‌شود بین نحوه تفکر و رفتار والدین و فرزندان آن‌ها اختلافات زیادی به وجود بیاید. برخی فرزندان از اینکه والدینشان سنشان بالا باشد خجالت می‌کشند و شدیدا از اینکه والدینی دارند که آن‌ها را درک نمی‌کنند یا از فضای فکری آن‌ها دور هستند، اذیت می‌شود.

اختلاف سنی زیاد باعث می‌شود کودکان تلاش کنند از پدر و مادرشان دور شوند چرا که پدر و مادر شور و اشتیاقشان نسبت به یک پدر و مادر جوانتر کمتر می‌باشد و ممکن است به خوبی حوصله تعامل کردن با کودک خود را نداشته باشند. موضوع دیگری که در اختلاف سنی زیاد مطرح می‌شود تفاوت نسل‌هاست.

در واقع بچه دار شدن در سنین بالا مسئولیت مضاعفی برای پدر و مادر می‌شود. پدر و مادری که در این سن بچه دار می‌شوند باید در نظر بگیرند که برای همگامی با کودکشان نیاز به انرژی بیشتری دارند و باید تلاش بیشتری بکنند. برای اطلاع از نحوه رفتار صحیح با نوجوانان و کودکان کلیک کنید.

راهکارهایی برای غلبه بر معضلات مرتبط با اختلاف سنی

والدینی که با این مسئله دست و پنجه نرم می‌کنند و دغدغه اختلاف سنی با فرزندان شان را دارند باید به نکاتی توجه کنند. کودکان در هر سنی که باشند نیاز به محبت شما دارند و شما باید این محبت را با روش‌های کلامی و غیر کلامی به آن‌ها ابراز کنید. ممکن است با افزایش سن، حوصله شما برای این کار کم شود. ولی باید نیاز کودکتان را در اولویت بگذارید و بدانید که در هر حال صمیمیت بین شما و کودکتان از محبت کردن شما به او حاصل می‌شود. عدم توجه کافی به کودک گاه منجر به شکل گیری شخصیت وابسته و مهر طلب در بزرگسالی می‌شود.

نکات مهم در حل مشکلات اختلاف سنی با فرزندان

-علیرغم تفاوت‌هایی که وجود دارد، سعی کنید علائق و برنامه‌های مشترک خلق کنید. شمایید که باید تلاش کنید همگام با کودکتان شده و به دنیای او ورود کنید. مثلا سعی کنید از مسائلی که کودکتان لذت می‌برد، سر در بیاورید.

-در مقابل کودکتان صبور باشید و اجازه دهید از حضور و انرژی شما بهره مند شوند. مقصر خستگی‌ها و مشکلاتتان کودکتان نیست.

-زمان‌هایی را برای تفریح مشترک در نظر بگیرید.

-علاوه بر محبت و توجه، قانون مندی و نظم را هم به کودکتان بیاموزید.

-این را بدانید دنیای جوانان فعلی بسیار متفاوت از جوانی شما است، پس دست از مقایسه آن‌ها با کودکی و نوجوانی خود بردارید و سعی کنید دید وسیعی نسبت به شرایط فعلی اجتماع داشته باشید.

-در مقابل اشتباهات و خود سری‌های آنان صبور باشید و به جای لجبازی سعی کنید با متانت و آرامش راه درست را به آن‌ها نشان دهید.


خدمات مشاوره فردی و یا مدیریت رابطه در مرکز مشاوره دکتر پدرام را بیشتر بشناسید…

سخن آخر

داشتن یک رابطه متناسب بین والدین و فرزندان می‌تواند بر بسیاری از زمینه‌های دیگر اثر گذار باشد. چرا که نقش خانواده بر ابعاد مختلف زندگی افراد اهمیت اساسی دارد. داشتن یک خانواده گرم و صمیمی بستری از محبت و اطمینان را برای فرزندان فراهم خواهد کرد و به آن‌ها این فرصت را خواهد تا در عرصه‌های مختلف پیشرفت بکنند. توصیه می‌کنیم مقاله نقش خانواده را مطالعه کنید.

چه بسا شاهد هستیم جوانانی که رابطه عاطفی مناسبی با والدین ندارند دچار مشکلات عدیدی از جمله اختلالات شخصیت، اعتیاد به مواد مخدر، فرار از مدرسه و خودکشی می‌شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *