مصاحبه دکترپدرام با رادیو گفتگو در رابطه با معرفی مشاغل

دکتر فیاضیان گفت: بهتر است به جای پخش چندین برنامه در شبکه های تلویزیونی راجع به کنکور، برنامه هایی پخش شود که به معرفی مشاغل ارزشمند و پول ساز دیگر غیر از پزشکی و پرستاری و داروسازی بپردازند.

 

 

برنامه ” مناظره ” رادیو گفت و گو با موضوع بررسی مشکلات کنکور و با حضور دکتر پدرام فیاضیان روانشناس و مشاور تحصیلی به روی آنتن رفت.

 

 

دکتر فیاضیان در رابطه با تاثیر سوابق تحصیلی بر کنکور اظهار داشت:

 

 

ما به جای زیرساختی عمل کردن و برنامه ریزی بلند مدت به خبرسازی و عجله در بیان حذف کنکور پرداخته ایم.

اگر سوابق تحصیلی و تأثیرات آن، دارای نظام مدونی باشد و طرح جامعی برای آن شکل بگیرد برنامه دانش آموزان و خانواده ها برای کنکور مشخص خواهد شد.

 

 

این روانشناس در ادامه مطلب افزود:

 

متاسفانه فرهنگ سازی راجع به رشته های دانشگاهی نشده است، ۵۰ درصد و حتی بیشتر رشته ها بدون کنکور شده اند و پذیرش سراسری بدون کنکور اتفاق می افتد که این اتفاق خوبی است.

وی یادآور شد: در حال حاضر مشکل اصلی در رابطه رشته های خاص و دانشگاه های خاص و عدم فرهنگ سازی در خانواده ها راجع به رشته هاست.

بهتر است به جای پخش چندین برنامه در شبکه های تلویزیون راجع به کنکور، برنامه هایی پخش شود که به معرفی مشاغل ارزشمند و پول ساز دیگر غیر از پزشکی و پرستاری و داروسازی بپردازند.

این مشاور تحصیلی در برنامه مناظره رادیو گفت و گو بیان کرد: متاسفانه حرکت ها و تصمیمات در کشور ما لحظه ای و تکانشی هستند و شاهد یک حرکت زیربنایی نیستیم.

هر بار از تریبون خبری مجلس اعلام شده که تا سال آینده کنکور حذف می شود اما هیچ گاه برنامه بلند مدت و هدفمند در سطح کلان ارائه نشده است.

باید در سطح عمومی جامعه و خانواده ها این موضوعات را مطرح نموده و چشم اندازی برای سال های آینده مشخص کنیم که البته این کار زمان بر است.

 

 

دکتر فیاضیان با اشاره به اهمیت بازار کار و شفاف سازی در مورد آن گفت:

 

اگر رسانه ها به این موضوع بپردازند و فرهنگ خانواده ها را به این سمت ببرند که مشاغل دیگر هم پول ساز و ارزشمند هستند و فقط رشته های دندانپزشکی نیستند که بازار کار دارند به تدریج تقاضا در مورد رشته های پزشکی کاهش خواهد یافت.

این روانشناس یادآور شد: ۸۰ درصد از رشته ها در دانشگاه آزاد و بدون کنکور دانشجو می پذیرند بنابراین معضل کنکور تا حدودی حل شده است اما مشکل اصلی، مسئله تراکم ورود به رشته های خاص به دلیل عدم فرهنگ سازی است.

 

 

این مشاور تحصیلی در خاتمه بیان کرد:

اگر به جای بازی مستقیم کار زیرساختی انجام دهیم و فرهنگ سازی کنیم دغدغه ای به نام کنکور وجود نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *