فرزندان شاد چه رازی دارند؟

چگونه فرزدان موفق داشته باشیم ؟

راز داشتن فرزندان شاد چیست؟ می‌توان گفت زندگی شاد برای کودکان از آرزوهای اصلی هر پدر و مادری است. والدین می‌خواهند فرزندشان از زندگی لذت ببرد و هیچ مشکل و دغدغه‌ای نداشته باشند؛ علاوه بر این در مواجه با مشکلات زندگی قوی باشند و به سرعت به حال خوب قبلی خود بازگردند. می‌دانیم که شادی کارکرد مفید مغز انسان را افزایش می دهد. افراد شاد در شغل و زندگی مشترک خود موفق ترند و بازخوردهای بهتری نیز از دیگران دریافت می کنند. نکته مهم اینجاست که تا زمانی که خودتان شاد نباشید نمی توانید فرزندان شادی را نیز تربیت کنید. در ادامه راه‌هایی را برای افزایش شادی در کودکان مطرح کرده ایم که به شما کمک می کند محیطی امن، شاد و مثبت برای فرزندان‌تان ایجاد کنید. ضمن اینکه از مشاوره خانواده نیز می‌توانید در مسائل مربوط به خانواده و تربیت فرزندان کمک بگیرید. 

فرزندان شاد الگو می‌خواهند

چگونگی رفتار با کودکان مهارت و آگاهی است که می توان کسب کرد. اولین نکته ای که برای داشتن فرزندان شاد باید رعایت کنید این است که به خود اهمیت دهید. میزان شاد بودن شما بر شادی کودکتان تاثیر بسیار زیادی دارد. واضح است که اولین الگوی فرزندان پدر مادرشان هستند. افسردگی مادران ارتباط تنگاتنگی با مشکلات رفتاری و عملکرد منفی کودکان دارد. این به این معنی نیست که انتقال شادی از والدین به کودکان ارثی است بلکه شما با رفتارهای  خود می توانید شاد بودن را به کودک خود بیاموزید. سعی کنید هر هفته زمانی را به گردش با دوستان خود اختصاص دهید. با افراد خوش خنده معاشرت کنید. اگر فرد افسرده ای هستید بهتر است ابتدا با مراجعه به مشاور روانشناس مسئله خود را حل کنید.

فرزندان شاد با خشونت بوجود نمی‌آیند

والدینی که احساسات منفی نسبت به کودک خود بروز می کنند و یا برای مدیریت رفتارهای آنها از خشونت و پرخاش استفاده می کنند، باعث پرورش خشونت و ناراحتی در او می شوند. این رفتارها با رفتارهای خشونت امیز در سال های بعدی و در رابطه با همسر و فرزند در آینده رابطه دارد. پس اگر در برخورد با اشتباهات فرزندتان پرخاشگری می کنید رفتار خود را اصلاح کنید. به مرور زمان مشاهده می کنید که کودک شادتری خواهید داشت. استفاده از راه های کنترل خشم در این زمینه می تواند کمک زیادی به شما بکند. در مورد کنترل خشم در تربیت فرزندان می‌توانید از مشاوره کودک کمک بگیرید. 

فرزندان شاد والدین شوخ طبعی دارند

والدین شاد

شوخی کردن با کودکان علاوه بر افزایش شادی آنها را در کسب موقعیت های اجتماعی در آینده آماده می کند چراکه روابط اجتماعی در آنها رشد می‌یابد. زمانی که والدین با فرزندان خود شوخی می کنند و آنها را می خندانند به آنها در جهت افزایش تفکر خلاقانه، پیداکردن دوستان و مدیریت استرس کمک می کنند. پس روابط نزدیکتر و صمیمانه‌تری با فرزندان خود ایجاد کنید و آنها را با چیزهای متفاوت بخندانید.

محیط شادی را برای فرزند خود به وجود آورید

تمام انسانها و به ویژه کودکان ناخودآگاه تحت تاثیر محیط خود قرار می گیرند. همه تلاش های شما در جهت شاد نگه داشتن کودکان به اساس زمان و توانایی های شما ممکن است محدود باشد. اما محیط زندگی همواره جریان دارد و بر رفتارهای شما تاثیرگذار است. پس بهتر این است که محیط شاد و به دور از تنش و اضطراب را درخانواده ایجاد کنید.

عادت های نامطلوب را کنار بگذارید

تلاش های شما در جهت شاد کردن کودکتان ممکن است با عادت های ناپسند از بین بروند. یکی از این عادت ها تلویزیون دیدن بیش از حد در خانواده است. کودکانی که به طور مداوم کارتون نگاه می کنند مغز خود را خسته می کنند و نمی توانند به میزان کافی شاد باشند. علاوه بر این از بازی کردن که ضامن سلامت روانی انهاست باز می مانند. از دیگر عادت هایی که سبب کاهش شادی و افزایش بی حوصلگی و خستگی می شود دیر خوابیدن کودکان است. خواب ناکافی باعث می شود کودک انرژی کافی برای بازی کردن و فعالیت در طول روز را نداشته باشد و اگر این روند ادامه یابد باعث بروز علائم افسردگی می شود.

بازی کردن از همه مهمتر است 

اهمیت بازی کودکان قابل مقایسه با چیز دیگری نیست. بازی کردن به خوبی مدیتیشن و تمرینات ذهن آگاهی عمل می کند و شادی را در کودک افزایش می دهد. وقت گذاشتن برای کودک قدرتمندترین ابزار افزایش شادی در آنهاست. در واقع کودکان در هنگام بازی کردن به نوعی ذهن آگاهی می کنند. به این گونه که از لحظه حال خود به صورت تمام و کمال لذت می برند و به چیز دیگری فکر نمی کنند.

بازی کردن همچنین برای رشد و یادگیری کودکان لازم و ضروری است. کودکان خود را به بازی های بدون ساختار تشویق کنید. بازی های بدون ساختار یعنی بازی هایی که توسط خود کودک هدایت می شوند و دستور العمل و قانونی برای آن وجود ندارد. با وجود مشغله های زیاد هر روز زمانی را به بازی با کودک خود اختصاص دهید. بازی کردن باعث افزایش شادی در والدین نیز می شود. علاوه بر اینها بازی کردن برای بهبود رفتارها و رشد احساسات در  کودکان هم مفید است. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *