احترام به پدر

احترام-به-پدر

احترام به پدر یکی از اصولی است که به همه افراد از دوران کودکی برای داشتن خانواده سالم آموخته می‌شود. اما واقعا چگونه در شرایط سخت و بحث‌ها می‌توان احترام پدر را نگه داشت. بسیاری از افراد دلیل بی احترامی به پدرشان را محق بودن خود می‌دانند، از این رو احساس گناه نداشته و باور دارند در جایگاهی درست هستند. اما زمانی که پای حرف‌های این افراد بنشینید، در درون نوعی ناراحتی آن‌ها را آزار می‌دهد. حتی زمانی که همه اطرافیان حق را به آن‌ها می‌دهند، گویی ناراحتی پدر نوعی شکست برای آن‌ها محسوب می‌شود. برای آن که بتوانید به دلیل واقعی ناراحتی خود پی ببرید، لازم است یکبار به درون خودتان نگاه کرده و جایگاه و اهمیت احترام در خانواده بخصوص احترام به پدر را در خانواده و زندگی تان بشناسید. در ادامه درباره لزوم احترام به پدر و راه‌هایی برای حفظ احترام در زمان مشکلات ارائه داده ایم.

احترام به پدر از گذشته تا امروز

در هر خانواده ای احترام گذاشتن به پدر به شیوه متفاوتی تعریف می شود. برای مثال در گذشته در اغلب خانواده ها مردسالاری حاکم بود، به طوری که دیگر اعضای خانوده حتی مادر خانواده حق هیچ گونه اعتراض و مخالفتی را نداشت. در این خانواده ها در نهایت تمام تصمیمات توسط پدر گرفته می شد. فرزندان شغل، رشته تحصیلی و حتی همسرشان را با تصمیم پدر انتخاب می کردند و مخالفت با این شیوه بی احترامی به پدر خانواده محسوب می شد.

در واقع احترام به پدر مقوله ای نسبی است که در فرهنگ و زمان های مختلف تعاریف متعددی می تواند داشته باشد. امروزه در اکثر خانواده ها بین پدر و فرزندان گفت و گو و تبادل نظر بیشتری صورت می گیرد. اما با این حال به طور مشترک در بیشتر خانواده ها رفتارهایی چون دروغگویی، بی توجهی، قدر ندانستن، خودسری، عدم رعایت اخلاقیات و… بی احترامی به پدر محسوب می شوند.

چرا باید به پدر احترام گذاشت؟

پدر در هر خانواده ای مسئولیت های مختلفی را به عهده دارد. شاید به طور مستقیم با فرزندانش مانند مادر در ارتباط نباشد، اما نمی توان اهمیت نقش پدر در تربیت فرزند را نادیده گرفت. پدر الگوی فرزندانش (چه دختر و چه پسر) می باشد. طبق برخی دیدگاه ها پدر را معلم و رهبر خانواده می دانند. پس حتی اگر نتواند وظایف اش را به درستی انجام دهد، بی احترامی به او بی احترامی به کل خانواده محسوب می شود. کودکان مادر را منبع محبت و پدر را منبع قدرت می دانند، در واقع با احترام به پدر قدرت خانواده بیشتر شده و وحدت خانواده حفظ می شود. 

نحوه برخورد صحیح با پدر در هنگام تعارضات

نحوه برخورد صحیح با پدر در هنگام تعارضات

رابطه با والدین یک مسیر دو طرفه است. امکان دارد با وجود تمام احترامی که برای پدر خود قائل هستید، با او دچار تعارضاتی شوید و احساس کنید این محبت و احترام فقط از جانب شما می باشد. در این زمان دچار سردرگمی  شده و نمی دانید چه رفتار مناسبی را در پیش بگیرید. مطمئنا والدین شما نیز مانند همه انسان ها دارای صفاتی منفی هستند و رفتارهایی دارند که مورد پسند شما نیست. اما وظیفه شما در مقابل این اشتباهات چیست؟

مسلما مقابله به مثل و یا اهانت از طرف شما تنها وضعیت را بدتر می کند. پس به جای واکنش های احساسی به دنبال راه حلی باشید. پیش از هر چیز مهارت کنترل احساسات را کسب کنید؛ سپس به دنبال ریشه یابی رفتارهای او باشید. اگر علت این رفتارها را بدانید شاید بتوانید برخورد مناسب تری داشته و حتی برای خوشحالی پدر تان گام بردارید. برای شناخت این علل به نکات زیر توجه کنید.

۱- تربیت ناصحیح خانوادگی

شاید پدر شما برای پدر خوب بودن آموزه های لازم در ارتباط با تربیت و رفتار درست با فرزندانش را دریافت نکرده باشد و یا فرصت شناخت این روش ها را هیچ وقت نیافته باشد. پس شایسته است به جای مقصر دانستن پدر، او را درک کرده و با مهارت های ارتباطی خود مثل کنترل خشم، حل مسئله، درست انتقاد کردن و… نظرات خود را انتقال دهید.

۲- همکار و دوستان بد 

معمولا پدران به دلیل مشکلات آزاردهنده در خانه به سمت دوستانی می روند که آن ها را تایید و تحسین می کنند. بنابراین شما به عنوان عضوی از خانواده می توانید علت ناراحتی پدر را در محیط خانه یافته و سعی در از بین بردن آن ها کنید. به علاوه اگر در جمع ها و موقعیت های مختلف پدر را فردی حامی و پشتیبان جلوه دهید، او نیز علاقه بیشتری به حضور در کنار شما خواهد داشت. این مهم تنها با صبور بودن و حفظ احترام پدر میسر می شود.

۳- نقش مشکلات اقتصادی و فشار گرانی در شکل گیری احترام به پدر

بسیاری از پدران مشکلات خود را درون ریزی کرده و از بازگو کردن آن ها خودداری می کنند. این باعث می شود که در شرایط سخت خلق و خوی آن ها کاملا تحت تاثیر قرار بگیرد و نتوانند ارتباط درستی با دیگران برقرار کنند. در این موقعیت  به او نشان دهید که مشکلاتش را می دانید و او را درک می کنید و اگر کاری از دست تان برمی آید حاضر به انجام آن هستید.

۴- مشکلات روحی و روانی

برخلاف مشکلات جسمی که سریعا توجه افراد خانواده را به خود جلب می کند؛ مشکلات روحی و روانی کمتر مورد توجه قرار می گیرد. بسیاری از اختلالات روانی به صورت پنهان شما و والدینتان را سال ها درگیر خود می کند. برای مثال اختلالات شخصیت از سال های ابتدایی نوجوانی کلیه رفتارها و سبک زندگی فرد را تحت تاثیر خود قرار داده و به صورت مزمن تا پایان عمر با وی همراه می باشد. گاه افسردگی پدر نیز به مشکلات ارتباطی میان شما دامن می زند. در مقابل چنین مشکلاتی شما به تنهایی قادر به حل آن ها نخواهید بود.  بنابراین اگر با وجود تمام تلاش های تان موفق به تغییر شرایط نشده اید، لازم است از مشاوره خانواده بهره مند شوید. در جریان جلسات مشاوره خانواده هر کدام از اعضا به نقش خود و طریقه تاثیراتی که دارند پی خواهند برد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *