با همسر دروغگو چگونه باید رفتار کنیم ؟

 چرا همسر دروغ می‌گوید؟

بهترین شیوه برخورد با همسر دروغگو چگونه است؟ دروغ در روابط بین فردی، بخصوص در روابط نزدیک مثل رابطه زناشویی می‌تواند آسیب‌های فراوانی را به همراه بیاورد. بیش از هر چیز دروغگویی منجر به احساس بی‌اعتمادی، خشم و آزردگی در میان زوجین می‌شود. افراد با قرار گرفتن در این موقعیت احساس سردرگمی زیادی می‌کنند و نمی‌دانند باید چه رفتاری با همسر دروغگو خود داشته باشند. اگر شما هم با این معضل مواجه هستید برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد نحوه برخورد صحیح با همسرتان تا انتهای مطلب با ما همراه باشید.

همسر دروغگو | چرا همسر دروغ می‌گوید؟

دروغگویی یکی از آسیب‌های رفتاری و اخلاقی است که می‌تواند از سال‌های ابتدایی زندگی شروع شود. کودکان از سن ۲ سالگی می‌توانند دروغ بگویند و این در واقع از زمانی آغاز می‌شود که آن‌ها به قدرت شگفت انگیز کلام پی می‌برند. دروغگویی با تحت تأثیر قرار دادن اعتماد بین فردی منجر به آسیب زدن به احساسات و عواطف دیگران می‌شود. افراد به دلایل مختلفی دست به دروغگویی می‌زنند. از جمله این دلایل می‌توان به مواردی نظیر محافظت از خود، جلوگیری از تنبیه و مجازات، مورد پذیرش قرار گرفتن از طرف افراد مهم زندگی و به دست آوردن خواسته‌ها اشاره کرد.

بزرگ شدن در خانواده‌ای که در آن افراد بخصوص والدین دائماً دروغ می‌گویند تأثیر بسزایی در افزایش این رفتار دارد. دروغگویی اگر به صورت عادت در بیاید و مکرراً و بدون توجه به عواقب آن اتفاق بیافتد می‌تواند نشانه‌ای از مشکلات سلامت روان باشد. برای مثال افراد مبتلا به اختلال شخصیت ضد اجتماعی اغلب دروغ می‌گویند بدون اینکه آسیب دیدن عواطف دیگران برای آن‌ها اهمیت داشته باشد. اگر همسرتان دچار دروغگویی بیمارگون است لازم است که برای بهبود اوضاع به یک روانشناس بالینی برای دریافت مشاوره و راهنمایی‌های لازم مراجعه کنید.

نحوه برخورد و رفتار با همسر دروغگو

نحوه برخورد و رفتار با همسر دروغگو

داشتن واکنش درست به رفتار غلط در افزایش و کاهش آن تأثیر بسزایی دارد. به همین خاطر اگر شما از مهارت‌های کافی برخوردار باشید، می‌توانید تا حدودی بر فراوانی این رفتار تأثیر بگذارید. در ادامه به راهکارهایی برای داشتن واکنش مناسب به دروغگویی همسر اشاره خواهیم کرد.

دروغگویی را از فقدان مهارت جدا کنید

بسیاری از اوقات دروغ‌هایی که شما را می‌آزارد در حقیقت از فقدان برخی مهارت‌ها در همسرتان ناشی می‌شود که با حل آن‌ها مشکل دروغگویی نیز بهبود می‌یابد. برای مثال ممکن است همسرتان به شما بگوید که حتماً در ساعت خاصی در خانه حضور خواهد داشت اما نتواند خود را در آن ساعت به شما برساند.

در این شرایط قبل از این که برچسب دروغگویی را به همسرتان بزنید، بررسی کنید که این موضوع از چه چیزی ناشی می‌شود. ممکن است همسرتان در مدیریت زمان از مهارت کافی برخوردار نباشد یا در زمینه برنامه‌ریزی برای فعالیت‌های خود دچار مشکل باشد. با بررسی ابعاد دیگر زندگی‌تان می‌توانید به درک درست‌تری از همسرتان دست‌یابید که آیا او واقعاً با نیت دروغ به شما قول می‌دهد یا اینکه این مسئله از ضعف مهارت‌های او در زندگی ناشی می‌شود. دانستن این موضوع به میزان بسیار زیادی به شما کمک می‌کند تا هیجانات منفی خود را کنترل کنید و با درک بیشتر به همسرتان کمک کنید تا بتواند این مشکل را بهبود بخشد.

مشخص کردن حد و مرزها از راه های برخورد با همسر دروغگو

هر فرد در زندگی مشترک حساسیت‌های منحصر به فرد خود را دارد و ممکن است برخی دروغ‌ها را نتواند به هیچ وجه تحمل کند. دروغگویی در مورد این مسائل کلیت زندگی مشترک را تهدید خواهد کرد و می‌تواند منجر به فروپاشی ازدواج شود. به همین خاطر بهتر است که از همان ابتدا در مورد حساسیت‌های خود با همسرتان صحبت کنید و در مورد خط قرمزهای یکدیگر آگاهی داشته باشید.

از زوج درمانگر کمک بگیرید

دروغگویی همسر می‌تواند درد و رنج بسیار زیادی را برای فرد به همراه بیاورد. کنار آمدن با احساسات منفی ناشی از دروغگویی گاهی آنقدر سخت می‌شود که ممکن است هر فرصتی برای جبران را از طرفین بگیرد. در این شرایط کمک گرفتن از یک زوج درمانگر برای حفظ زندگی مشترک و یا تصمیم برای جدایی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. روانشناس متخصص در حیطه زوج درمانی به شما کمک می‌کند تا با هیجاناتتان مواجه شوید و نحوه مدیریت کردن آن‌ها را بیاموزید.

همچنین درمانگر با وضع قوانینی به طرفین خواهد آموخت که چگونه از دروغگویی در رابطه بپرهیزند و در صورت وقوع آنچه رفتارهایی با یکدیگر داشته باشند. اگر دروغ‌ها آسیب زیادی به رابطه وارد کرده باشند تا حدی که به تصمیم برای جدایی رسیده‌اید درمانگر با آگاه کردن شما در مورد پیامدها و مزایای طلاق شما را برای داشتن آینده‌ای بهتر آماده خواهد کرد.

رفتارتان را تغییر دهید

شاید خودتان نیز به این نتیجه رسیده باشید که گاهی این واکنش‌ها و رفتارهای خود شماست که طرف مقابلتان را به دروغگویی تشویق می‌کند. برای مثال زمانی که بیش از اندازه نسبت به دوستان همسرتان حساسیت نشان می‌دهید و پس از هر بار معاشرت با آن‌ها او را تحت فشار می‌گذارید باعث می‌شود که او در دفعات بعدی روابطش با دوستانش را از شما پنهان نگه دارد. به همین خاطر اگر حساسیت‌هایی مانند مورد ذکر شده در رابطه‌تان وجود دارد تلاش کنید تا منطقی و به دور از واکنش‌های افراطی با همسرتان در مورد آن‌ها صحبت کنید و در نهایت به توافقی در مورد آن‌ها دست ‌یابید. اگر به تنهایی در رسیدن به این توافق‌ها دچار مشکل هستید کمک گرفتن از یک مشاور خانواده و زوج درمانگر می‌تواند تا حد زیادی کمک کننده باشد.

مشخص کردن حد و مرزها از راه های برخورد با همسر دروغگو

سوالات متداول درباره برخورد با همسر دروغگو

– چرا همسرم حتی در مواردی که هیچ لزومی ندارد دروغ می‌گوید؟

برخی افراد دچار دروغگویی بیمارگون هستند. آن‌ها ممکن است در مورد ابتدایی‌ترین مسائل بدون اینکه هیچ نفعی درکار باشد دروغ بگویند. در این شرایط احتمالا یک اختلال روانی در همسرتان وجود دارد و لازم است که برای ارزیابی روانی از یک مشاور روانشناس کمک بگیرید. 

– آیا می‌توان عادت دروغگویی را در فرد تغییر داد؟

اگر شما در مرحله پیش از ازدواج قرار دارید، باید به طور جدی‌تر به مسئله دروغگویی در فرد مقابلتان دقت کنید. اگر این رفتارها عادتی نهادینه باشد به سختی تغییر می‌کند و می‌تواند با ایجاد بی‌اعتمادی در زندگی مشترک، رابطه شما را به شدت تحت تاثیر قرار دهد. به همین خاطر بهتر است حتما از یک مشاوره پیش از ازدواج بهره بگیرید و با انجام ارزیابی‌های بیشتر با دقت بیشتری تصمیم بگیرید. 


خدمات مشاوره فردی و یا مدیریت رابطه در مرکز مشاوره دکتر پدرام را بیشتر بشناسید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *