حفظ رابطه عاطفی از راه دور

 مدیریت رابطه عاطفی از راه دور

حفظ رابطه عاطفی از راه دور چگونه امکان پذیر است؟ آیا داشتن رابطه عاطفی آن هم از راه دور می‌تواند رابطه‌ای ایده آل باشد؟

گاهی اوقات بین زوجین به دلایلی مانند تحصیل، شغل و محل سکونت خانواده‌ها فاصله می‌افتد. این اتفاق ممکن است در هر نوع رابطه‌ای مانند ازدواج، دوستی و حتی دوره نامزی و عقد نیز رخ دهد اما آنچه که اهمیت دارد این است که بتوانیم روابط خود را مدیریت کنیم و کیفیت سلامت رابطه خود را حتی از راه دور افزایش بدهیم. ممکن است شما هم در یک رابطه عاطفی باشید که از شریکتان فاصله زیادی داشته‌اید.

پس تا انتهای مطلب با ما همراه باشید تا با ارائه نکاتی بتوانید رابطه عاطفی خود را مدیریت و حفظ کنید.

مدیریت رابطه عاطفی از راه دور

رابطه عاطفی از راه دور به نوعی از رابطه گفته می‌شود که زوجین از لحاظ مصافتی دور از یکدیگر قرار دارند. این دوری ممکن است به دلایل مختلفی مانند سکونت خانم یا آقا در شهرهای دیگر ایجاد شده باشد. در برخی دیگر بعد از یک دوره عادی به خاطر مسائل شغلی، تحصیلی و … یکی از طرفین به شهر دیگر می‌رود. این مسئله می‌تواند موقتی و یا دائم باشد.

تاثیر فاصله بر روابط عاطفی

اولین موضوعی که ممکن است ذهن شما را درگیر کند این است که آیا رابطه شما تحت این شرایط می‌تواند ادامه پیدا کند؟

ادامه رابطه به عوامل زیادی بستگی دارد که با رعایت کردن نکاتی که خواهیم گفت می‌توانید به هدفتان نزدیک شوید. دوری و فاصله زیاد ممکن است باعث سردی طرفین شود. از آنجایی که در ارتباط بودن طرفین با هم کم می‌شود، ممکن است این امر موجب دوری عاطفی گردد.

از دیگر نگرانی‌هایی که افراد دارند، نگرانی در مورد این است که شریکشان به سمت رابطه‌های موازی کشیده شود. با دوری جسمانی، اگر دو طرف در افزایش صمیمیت خود نکوشند، احتمال وارد شدن به رابطه‌ای دیگر زیاد می‌شود که ممکن است نشانه هایی از خیانت همسرتان باعث دلسرد شدن شما شود.

اما آیا واقعا می‌توان تنها عدم پایبندی به عهدتان را دلیل بر جدایی بدانید؟

دریافت مشاوره خیانت در این زمان می‌تواند زوجین را در حل این مسأله یاری کند.

آیا رابطه‌های از فاصله دور قابل ادامه دادن هستند؟

با پیشرفت تکنولوژی ایجاد ارتباط آسان‌تر شده است. اما تکنولوژی تضمین نمی‌کند که شما بتوانید رابطه‌تان را ادامه دهید. این امر به عوامل دیگری می‌تواند بستگی داشته باشد اما به طور کلی این که رابطه‌تان قابل ادامه دادن باشد یا نه، کاملا بستگی به شما و شریکتان دارد. اولین کاری که باید بکنید این است که شرایط را برای خودتان و شریکتان روشن کنید.

اوضاع قرار است چطور پیش برود و اینکه برنامه‌تان برای آینده چیست؟ این دوری قرار است چه مدت ادامه یابد؟ آیا هر دوی شما قلبا راضی به پذیرش این دوری هستید؟

برخی افراد در این شرایط تصمیم می‌گیرند رابطه را تمام کنند. دومین قدم این است که بر سر مسائل توافق کنید. باید بدانید تمامی روابط انسانی، مثل ازدواج یا دوستی، قراردادهایی اجتماعی هستند. در هر قراردادی نیاز به توافق و رضایت طرفین می‌باشد. سعی کنید گفتگو کنید و راجع به نگرانی‌ها و انتظاراتتان با یکدیگر صحبت کنید. پیشنهاد می کنیم مقالههای اهمیت خانواده و ابراز عشق در خانواده را مطالعه نمایید.

چگونگی حفظ و مدیریت رابطه عاطفی از راه دور

چگونگی حفظ و مدیریت رابطه عاطفی از راه دور 

اگر با دو قدم ذکر شده انتظاراتتان از هم روشن شد و هر دو پذیرفتید که رابطه‌تان را تحت شرایط مشخص ادامه دهید نیاز به کارهایی دارید که در زمان دوری بتوانید رابطه‌تان را حفظ و مدیریت کنید.

 • مهم ترین نکته این است که باهم در ارتباط باشید. می‌توانید برای این کار از تماس تلفنی، پیام دادن در شبکه‌های اجتماعی، تماس تصویری و… استفاده کنید. 
 • برای حفظ رابطه عاطفی از راه دور یکی از کارها این است که در مورد وقایع روزانه با هم حرف بزنید، برای هم درد و دل کنید، هم فکری بخواهید، بگذارید طرف مقابلتان احساس کند هنوز برایتان مفید است و حضورش هر چند مجازی، ارزشمند است و از احساساتتان برایش بگویید.
 • حتما قرار ملاقات‌های منظمی را پیش بینی کنید و سعی کنید حضوری همدیگر را ببینید.
 • می‌توانید سرگرمی‌های مشترکی تعریف کنید. مثلا بازی‌های آنلاین یا کتاب خواندن همزمان و بعد از آن صحبت کردن پیرامون آن و فیلم دیدن و کارهای متفرقه دیگر.
 • داشتن حضور مستمر به شکل‌های مختلف. مثلا صبح بخیر گفتن و شب بخیر گفتن، فراموش نکردن مناسبت‌ها، هدیه فرستادن، گل فرستادن یا حتی می‌توانید خلاق باشید و نامه‌های عاشقانه برای هم پست کنید.
 • نیازهای جنسی همدیگر را فراموش نکنید. یکی از ابعاد اصلی رابطه، میل شهوت انگیز طرفین به هم می‌باشد. از طریق اینترنت می‌توانید آتش اشتیاق را روشن نگه دارید. با شیطنت و میل راجع به این مسائل باهم صحبت کنید.
 • برای حفظ رابطه عاطفی از راه دورهر از گاهی از خود عکس بگیرید و برای یکدیگر بفرستید.
 • همدیگر را از برنامه‌هایتان آگاه کنید. نگذارید که شریکتان احساس کند از شما دور و بی‌خبر است.
 • برای حفظ رابطه عاطفی از راه دور دادن هدایایی که سمبلی از وجود شما باشد مثل یک عکس دونفره که یادآور خاطره‌ای خوش است می‌تواند کمک کننده باشد.

نشانه‌های سلامت رابطه عاطفی از راه دور

برای اینکه مطمئن شوید حال رابطه شما علیرغم فاصله زیاد از یکدیگر خوب است، نشانه‌هایی وجود دارد که شامل موارد زیر است.

 • فرد مقابلتان از شما راجع به روزتان می‌پرسد و به وقایعی که برایتان اتفاق می‌افتد، اهمیت می‌دهد.
 • برایتان هدیه، گل یا کادو می‌فرستد.
 • وقتی حرف می‌زنید به شما گوش می‌دهد، هنوز به جزئیات امور شما توجه نشان می‌دهد و علاقمند است در موردتان بشنود.
 • می‌توانید مسائل و اختلاف‌هایتان را حل کنید و از پس دعواها و سوء تفاهم‌ها برآیید.
 • به یکدیگر اعتماد دارید.
 • به شما فضا می‌دهد که خودتان باشید و برای خودتان برنامه‌هایی داشته باشید و وارد حریم خصوصی‌تان نمی‌شود یا برای کسب اطمینان نسبت به شما نیاز نیست که در جریان ریز موارد قرارش دهید.

اگرچه فاصله چیزی نیست که بین زوجین مطلوب ادراک شود، اما می‌توانید به آن، به چشم فرصتی برای رشد کردن، پرورش رابطه، محک زدن خود، رسیدن به پیشرفت‌هایی که لازم دارید و… نگاه کنید. اگر به حفظ رابطه عاطفی از راه دور اهمیت می‌دهید و می‌خواهید رابطه تان ادامه پیدا کند، باید هر دو بکوشید تا بر موانع فاصله چیره شوید. میل جنسی و سلامت روان شما در این نوع رابطه ممکن است دستخوش تغییراتی شود. برای آن که بتوانید مدیریت بهتری داشته باشید، دریافت مشاوره خانواده ضروری است. 

سوالات متداول

خانواده و اطرافیانم می گوبند تو که همسرت نیس چرا طلاق نمیگیری و جدا بشی می‌گویید چکار کنم؟

ممکن است افراد زیادی شما را به قطع این رابطه تشویق کنند اما هیج کس جز خود شما از صدای قلبتان آگاه نیست. بنابراین با نصیحت‌های آن‌ها شک به دل‌تان راه ندهید. درصورتی که بازهم حس کردید به نظر یک متخصص نیاز دارید، مشاوره روانشناسی می‌تواند به شما کمک کننده باشد.

آیا دوری از همسر و فرزندان باعث خیانت از جانب دو طرف می‌شود؟ 

عدم ارتباط کافی میان زوجین، سردی و فاصله عاطفی، نداشتن ارتباط جنسی کافی یا عدم رضایت از رابطه جنسی دلایلی برای خیانت می‌باشد اما باید هشیار باشید و با توجه به مطالبی که گفته شد سعی کنید ارتباط کافی با همسر خود را حفظ کنید و نگذارید بین شما و همسرتان فاصله عاطفی بیفتد. در هنگامی که همسرتان را می‌بینید تلاش کنید رابطه‌ جنسی خوب و پر از عشق و علاقه‌ای را برقرار کنید.


خدمات مشاوره فردی و یا مدیریت رابطه در مرکز مشاوره دکتر پدرام را بیشتر بشناسید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *