از روش‌های تقویت احساسات مثبت چه می‌دانید؟

مزایای پرورش و تقویت احساسات مثبت

از روش‌های تقویت احساسات مثبت چه می‌دانید؟ میزان احساسات مثبت تجربه شده توسط افراد در سطح رضایت از زندگی آن‌ها تأثیر بسزایی دارد. این روزها دیگر اکثر افراد چیزهایی راجع  به مثبت اندیشی می‌دانند اما متأسفانه فشارها و استرس‌های روزمره و ناتوانی در مدیریت آن‌ها  باعث می‌شود که احساسات مثبت در زندگی تا حد زیادی کاهش یابد و جای خود را به احساسات ناخوشایندی نظیر اضطراب بدهند. اگر این احساسات منجر به کاهش رضایتمندی شما در زندگی شده است و به دنبال راه و روش‌هایی برای تقویت احساسات مثبت خود هستید، در این مقاله به راهکارهایی در این زمینه اشاره کرده‌ایم که مطالعه آن برای شما مفید می باشد.

مزایای پرورش و تقویت احساسات مثبت

هر احساس مثبتی که شما در خود ایجاد می‌کنید به‌تنهایی قادر است که به احساسات مثبت دیگری بیانجامد. هیجانات خوشایند در ارتقا و بهبود کیفیت زندگی شما تأثیر بسزایی خواهند داشت. از جمله مزایای پرورش و تقویت احساسات مثبت می‌توان به نکات زیر اشاره کرد:

۱- تقویت احساسات مثبت و توجه و تمرکز

تقویت احساسات مثبت یکی از راه‌های افزایش تمرکز است. هنگامی که شما هیجانات منفی را تجربه می‌کنید، توجه و تمرکزتان بسیار محدود و به چیزهایی معطوف می‌شود که هیجانات منفی شما را تشدید می‌کند. در نتیجه شما در دوری باطل گرفتار خواهید شد. اما اگر احساسات مثبت داشته باشید توجه و تمرکز گسترده‌تر و عمیق‌تری پیدا خواهید کرد که به شما فرصت می‌دهد با توجه به همه اجزای محیط خود به برداشت کلی بهتری یاز وضعیت دست پیدا کنید.

۲- برقراری روابط سازنده‌ به کمک احساسات مثبت

احساسات مثبت در داشتن روابطی مثبت و سازنده تأثیر بسیاری دارد. برای مثال زوج‌هایی که اغلب هیجانات ناخوشایندی را تجربه می‌کنند، معمولاً روابط خشکی با یکدیگر دارند؛ چرا که دائماً تلاش می‌کنند به شیوه قابل پیش‌بینی و کاملاً ساختارمندی با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. در حالی که زوج‌های خوشحال و سرزنده که اغلب هیجانات مثبتی را در طول زندگی تجربه می‌کنند در ارتباط عاطفی خود با یکدیگر انعطاف‌پذیری بیشتری به خرج می‌دهند و روابط پویا و سازنده‌تری با یکدیگر دارند.

۳- افزایش مقاومت نسبت به هیجانات منفی

تجربه احساسات مثبت بیشتر در زندگی باعث می‌شود هنگامی که  افراد با هیجانات و احساسات منفی مواجه می‌شوند بتوانند مقاومت بیشتری از خود نشان دهند. تحقیقات نشان داده است افرادی که معمولاً بیانات هیجانی مثبت‌تری از خود نشان می‌دهند، از مهارت‌های سازگاری بالاتری برخوردارند و در مواجهه با رویدادهای استرس‌زای زندگی راحت‌تر می‌توانند آن‌ها را مدیریت کنند و از خود انعطاف‌پذیری نشان دهند.

راه‌های تقویت احساسات مثبت در زندگی

روش‌های متعدد و متنوعی توسط متخصصان مطرح می‌شود که به شما این فرصت را می‌دهد تا بتوانید احساسات و هیجانات مثبت‌تری را به زندگی خود دعوت کنید. در ادامه به برخی از این روش‌ها اشاره خواهیم کرد. این روش‌ها همگی در پژوهش‌های علمی به عنوان روش‌های مؤثر در پرورش احساسات مثبت تائید شده است.

۱- از تکنیک‌های ریلکسیشن یا آرام سازی استفاده کنید

تکنیک‌های ریلکسیشن روش‌هایی نظیر مراقبه، یوگا و تمرین‌های ریلکسیشن عضلانی را شامل می‌شود.  احساسات خوشایندی که در تمرین‌های ابتدایی تکنیک‌های ریلکسیشن به سراغ فرد می‌آیند به او کمک می‌کند تا بتواند احساسات منفی را به مثبت تبدیل کند و به مقاومت بیشتری در برابر این احساسات دست یابد.

۲- به دنبال معنای مثبت در وقایع پیرامون خود باشید

شما به سه طریق می‌توانید رویدادهای پیرامون خود را به شیوه‌ای مثبت نگاه کنید. این سه شیوه شامل موارد زیر است:

– از تکنیک قاب گیری مجدد استفاده کنید. به این صورت که تلاش از زوایه ای دیگر به نمای پیرامون خود نگاه کنید و ببینید آیا می‌توانید جز آنچه که می‌بینید معنای دیگری بیافرینید یا خیر.

– به رویدادهای روزمره خود بیشتر توجه کنید و تلاش کنید برای کاراهای روتین خود نیز ارزش مثبتی قائل شوید.

– برای خود اهداف واقع‌بینانه‌ای وضع کنید. هر چقدر اهداف شما واقع بینانه تر باشد احتمال دست‌یابی به آن‌ها نیز بالاتر می‌رود. در نتیجه با دست‌یابی بیشتر به اهدافتان مسلما میزان هیجانات مثبت نیز در شما بیشتر خواهد شد.

۳- لبخند بزنید!

چه زمانی که شما حقیقتاً لبخند می‌زنید و چه موقعی که تلاش می‌کنید لبخند به لب داشته باشید مغز انتقال‌دهنده‌ها و ناقل‌های شیمیایی مشابهی را ترشح می‌کند. به همین خاطر  لبخند زدن حتی در زمانی که شما عمیقاً هیجانات مثبتی را تجربه نمی‌کنید به تقویت احساسات مثبت شما کمک خواهد کرد.

۴- علائق خود را پیدا کنید

تلاش کنید تا علائق خود را بشناسید و برای انجام آن‌ها برنامه ریزی کنید. زمانی که شما به علائق خود می‌پردازید احساس مفید بودن و منحصر به فردی بیشتری خواهید کرد در نتیجه هیجانات مثبت در شما با این فعالیت‌ها بیشتر خواهد شد.


خدمات مشاوره فردی و یا مدیریت رابطه در مرکز مشاوره دکتر پدرام را بیشتر بشناسید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *