آیا مدارس اول اردیبهشت باز می‌شوند؟

آیا مدارس اول اردیبهشت باز می‌شوند؟
معاون وزارت آموزش و پرورش با ابراز “اولویت نخست ما تضمین سلامت دانش‌آموزان برای حضور در مدارس است” گفت: تصور می‌کنیم در ایام خرداد ماه امتحانات دانش‌آموزان را داشته باشیم و امتحانات در بخش‌هایی از تیرماه نیز ادامه دارد.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، علیرضا کمره‌ای معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش درباره تعیین تکلیف برگزاری کنکور ۹۹ اظهار کرد؛ تصمیم‌گیری درباره برگزاری کنکور به‌عهده سازمان سنجش است و تصمیم قطعی را شورای سنجش و پذیرش دانشجو می‌گیرد.

وی افزود: برگزاری کنکور ۹۹ با پایان امتحانات نهایی دانش‌آموزان پایه دوازدهم در ارتباط است و بنابراین ابتدا باید امتحانات دانش‌آموزان در پایه دوازدهم شروع شود و به پایان برسد تا پس از آن آزمون سراسری سال ۹۹ برگزار شود و این مسئله تابع بازگشایی مدارس است.

امتحانات دانش‌آموزان خرداد ماه برگزار می‌شود

معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش با ابراز اینکه “تصور می‌کنیم در ایام خرداد ماه امتحانات دانش‌آموزان را داشته باشیم”، گفت: امتحانات در بخش‌هایی از تیرماه نیز ادامه می‌یابد و آزمون سراسری بعد از پایان امتحانات نهایی پایه دوازدهم برگزار خواهد شد.

حذف کنکور ۹۹ گمانه‌زنی است

کمره‌ای در پاسخ به این پرسش که آیا ممکن است آزمون سراسری سال ۹۹ برگزار نشود و داوطلبان بر اساس معدل در دانشگاه‌ها پذیرش شوند، مطرح کرد: این موضوع را سازمان سنجش باید مشخص کند و آنچه به‌شکل رسمی از سوی این سازمان مطرح شود، حجت است، گمانه‌زنی‌هایی درباره شروع امتحانات و برگزاری کنکور وجود دارد اما مرجع ذی‌صلاح برای تصمیم‌گیری سازمان سنجش است.

کنکور ۲۰ روز بعد از پایان امتحانات نهایی برگزار می‌شود

وی ادامه داد: بر اساس تصمیم اولیه ستاد ملی کرونا دو هفته یا ۲۰ روز بعد از پایان امتحانات پایه دوازدهم کنکور برگزار خواهد شد و تا به امروز موضوعی درباره حذف کنکور و جذب دانش‌آموزان از طریق معدل مطرح نیست.

آیا مدارس اول اردیبهشت باز می‌شوند؟

معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش در پاسخ به این پرسش که مدارس چه‌زمانی شروع به کار می‌کنند و آیا فعالیت آنها از اول اردیبهشت خواهد بود، گفت: تعطیلی مدارس در سطح بین‌الملل نظام‌های آموزشی دنیا را تحت تأثیر قرار داده است و ۸۰ درصد دانش‌آموزان با اخلال در آموزش مواجه شده‌اند در کشور ما نیز ۱۵ میلیون دانش‌آموز به‌دلیل شرایط موجود بلاتکلیف هستند اما اولویت نخست ما تضمین سلامت دانش‌آموزان برای حضور در مدارس است و باید از طریق مراجع ذی‌صلاح به نقطه تعادلی برسیم تا آموزش را جاری و سلامت قطعی دانش‌آموزان را هم تضمین کنیم.

کمره‌ای با تصریح به اینکه “تا زمانی که از سلامت دانش‌آموزان اطمینان پیدا نکنیم اصراری برای بازگشت آنها به مدرسه نداریم”، متذکر شد: آموزش‌ها هم برای ما اهمیت دارد و قبل از عید سناریوهایی را طراحی کردیم به‌گونه‌ای که پس از بازگشایی مدارس یک ماه تا ۶ هفته به زمان آموزش اضافه شود اما هم‌اکنون تعطیلات به‌سمت پایان فروردین ماه رفته یا ممکن است اردیبهشت ماه را نیز تحت تأثیر قرار دهد و ما در تنگنای زمان قرار می‌گیریم.

وی ادامه داد: ۷۰ درصد آموزشها تا اول اسفند ماه به دانش‌آموزان ارائه شده است و آموزش‌ها به‌شیوه تلویزیونی و مجازی در ایام تعطیلی مدارس ادامه داشت و با حرکت مسئولانه معلمان در سراسر کشور آموزش دانش‌آموزان به‌شکل مستمر ادامه دارد.

کوتاه‌ترشدن زمان یا زوج‌وفردشدن آموزش‌ها

معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش در پاسخ به این پرسش که “اگر قرار باشد مدارس باز شوند آیا می‌توانید فاصله ایمنی یک متر را ایجاد کنید؟” مطرح کرد: قطعاً پروتکل‌های وزارت بهداشت دارای اهمیت است و با توجه به سختگیری‌ها برای اینکه دانش‌آموزان در مدرسه حضور یابند، اجرای آنها دشوار است و اگر قرار باشد آموزش و پرورش به‌دلیل اضطرارهایی که به وجود می‌آید دانش‌آموزان را در فضای آموزشی داشته باشد نمی‌توانیم در کلاس درس ۳۵متری با ۳۰ یا ۳۵ دانش‌آموز فاصله ایمنی را رعایت کنیم بنابراین رویکردها برای حضور دانش‌آموزان باید تغییر کند یعنی زمان آموزش کوتاهتر و به زوج‌وفرد شدن آموزش‌ها بیندیشیم.

اجرای پروتکل‌های بهداشتی در شرایط فعلی مدارس دشوار است

وی بیان کرد: معلمان نیز از شهرهای مختلف برای آموزش تأمین می‌شوند ممکن است در یک شهر وضعیت سفید باشد اما معلمان از شهرهایی بیایند که وضعیت زرد یا قرمز است بنابراین برای بازگشایی مدارس به تمام جزئیات توجه داریم اما اجرایی کردن پروتکل‌های بهداشتی وزارت بهداشت در شرایط فعلی که مدارس کشور دارند دشوار است.

کمره‌ای درباره بازگشایی مدارس در استان‌هایی که وضعیت آنها سفید بوده و عاری از خطر هستند، گفت: تا به امروز دستوری برای بازگشایی مدارس نداشتیم و رئیس‌جمهور امروز گفت اگر شرایط پایدار وجود دارد به‌سمت آموزش حرکت کنید اما آموزش و پرورش درباره آغاز فعالیتها حکمی را نداشته و تابع تصمیم ستاد ملی مبارزه با کرونا است، وضعیت سفید استان‌ها برای وزارت بهداشت مشخص است و باید آن را به آموزش و پرورش ابلاغ کنند تا متناسب با آن پروتکل‌های مورد نیاز اجرایی شود.

پایان آموزش در بسیاری از کشورها

معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش در واکنش به سخنان یکی از دانش‌آموزان دوره متوسطه اول که گفته بود نتوانسته است از آموزش‌های مجازی استفاده کند، عنوان کرد: در همکاری با شبکه چهار و آموزش سیما تا به امروز ۸۳۸ برنامه مشترک تلویزیونی تهیه شده است و از ۱۰ اسفند آن را دنبال کردیم که معادل ۴۱۹ ساعت برنامه است، دانش‌آموزان زیادی از آن بهره گرفته‌اند و مجموعه‌ای از آموزش‌ها به‌صورت تلویزیونی، مجازی و ارسال جزوه برای دانش‌آموزان در دستور کار است.

وی در پاسخ به این پرسش که اگر مدارس باز شوند چگونه پنج هفته به زمان آموزش‌ اضافه می‌شود، مطرح کرد: هم‌اکنون در  شرایط اضطرار هستیم که اقتضائات خود را دارد در بسیاری از کشورها آموزش را به نهایت رسانده‌اند، ما نیز بر اساس اقتضائات بهترین تصمیم را که به‌صلاح دانش‌آموزان است اتخاذ می‌کنیم.


جهت رزرو وقت ملاقات به صورت آنلاین از لینک زیر اقدام نمایید


((انتخاب تاریخ و زمان جلسه مشاوره))

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *