روش صحیح مطالعه برای کنکور در ایام عید نوروز

۱۵ فروردین ۱۴۰۰

 

یک مشاور تحصیلی درباره نحوه صحیح مطالعه دروس عمومی و اختصاصی برای کنکور در ایام عید نوروز توضیحاتی داد.

پدرام فیاضیان، مشاور تحصیلی و کنکور در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه دانشگاهی گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، درباره اینکه چه دروسی در ایام نوروز بهتر است مطالعه شوند، اظهار کرد:  طبق تجربه، تعطیلات نوروزی برای جمع بندی تمامی‌دروس، ثمربخش است.

فیاضیان افزود: از آنجایی که توجه اغلب دانش آموزان در ایام نوروز به درس‌های اختصاصی است، در آزمون‌های بعد از عید که به سمت جامع شدن پیش می‌روند، درصد دروس عمومی ‌به شدت افت پیدا می‌­کند؛ در صورتی که تأثیر درصد به دست آمده از این دروس، بسیار با اهمیت است.

این مشاور تحصیلی توضیح داد: علاوه بر تست زنی و مطالعه­ دروس اختصاصی باید دروس عمومی هم در برنامه­ مطالعاتی گنجانده شود. برای درس‌های اختصاصی مانند فیزیک، شیمی، زیست و ریاضی باید تست زنی انجام شود و در هر قسمتی که دچار مشکل شدید به خلاصه‌هایی که قبلاً جمع آوری کرده اید رجوع کرده و مبحث آن قسمت مجددا مطالعه شود.

 

او گفت: برای مرور درس‌های اختصاصی علاوه بر مرور خلاصه‌هایی که قبلاً تهیه شده، تست‌های کنکور‌های آزمایشی و تست‌های علامت دار بررسی شوند.  اولویت با تست‌های کنکور‌های سراسری سال‌های گذشته است.

فیاضیان با بیان اینکه هرگز قرار نیست کل دروس به صورت کامل و عمیق مطالعه شود، ادامه داد: از مطالعه فشرده دروس خودداری کرده و در برنامه خود حتماً  تایم­ های  استراحت را  قرار دهید تا  انرژی شما برای درس خواندن کاهش پیدا نکند.

این مشاور تحصیلی توضیح داد: برای دروس عمومی و هم‌چنین دروس تخصصی مثل زیست­ شناسی که جنبه مطالعاتی دارند، مرور مباحث بهتر است.  تست­ زنی از تست های کنکورهای سال های گذشته برای دروس اختصاصی در کنار مطالعه دروس عمومی یک برنامه ایده آل برای کنکور است.

 

فیاضیان با بیان اینکه:

دروس عمومی از جمله مواد مهم برای پیشرفت درسی و رشد درصد و رتبه فرد در کنکور است،

گفت: البته در مطالعه دروس عمومی قرار نیست کل متون کتاب­ های عمومی به طور خط به خط و عمیق مطالعه شود چرا که این کار بسیار وقت­‎‌گیر خواهد بود. سر تیتر‌ها و پاراگراف­‌های مهم که در طول سال تهیه شده باید مرور شود.

این مشاوره تحصیلی ادامه داد: مباحث تکراری در کنکور سراسری باید بیشتر مطالعه و دروس با ضریب بالا هم بیشتر مطالعه شوند.

::  لینک مصاحبه ::

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *