اعلام زمان شروع سال تحصیلی ورودی‌های قدیم و جدید دانشگاه‌ها

مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: بر اساس پیش‌‎بینی های صورت گرفته، سال تحصیلی ۱۴۰۰-۱۳۹۹ دانشجویان ورودی قدیم از نیمه شهریور و سال تحصیلی دانشجویان ورودی جدید از ۲۰ مهرماه آغاز می‌شود.

وزارت علوم، تحقیقات و فناوری از هم اکنون در حال برنامه ریزی برای شروع متفاوت سال تحصیلی آینده با توجه به ادامه شیوع این ویروس در کشور است. وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و برخی دیگر از معاونان این وزارتخانه بارها در مصاحبه های خود از ادامه تحصیل مجازی دانشجویان در سال تحصیلی  ۱۴۰۰-۱۳۹۹ خبر داده اند.

آموزش های مجازی قبل از شیوع ویروس کرونا فقط در چند دانشگاه کشور آن هم در برخی رشته ها و درس ها فعال بود، اما با همه گیر شدن این ویروس در کشور و جهان، تعطیلی کلاس های حضوری و ممنوعیت حضور دانشجویان در دانشگاه ها، آموزش های الکترونیکی نمونه جایگزین موفقی برای کلاس های حضوری شناخته شد.

حال، وزارت علوم باید برنامه ای برای سال تحصیلی آینده به منظور حضور دانشجویان و البته ادامه آموزش های الکترونیکی تدوین کرده و در اختیار دولت قرار دهد.

محمدرضا آهنچیان روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار دانشگاه و آموزش ایرنا با اشاره به نحوه شروع سال تحصیلی جدید، اظهار داشت: رییس جمهوری تاکید کرده است برای جبران عقب ماندگی دانشجویان در ادامه سال ۱۳۹۹ تمهیداتی اندیشیده شود و از وزارت علوم خواسته شد برنامه های سال تحصیلی جدید و اقداماتی را که از هم اکنون باید برای سال تحصیلی بعد و با فرض ثابت بودن شرایط، اندیشید، به عنوان یک برنامه به دولت پیشنهاد دهد.

وی گفت: با فرض ثابت ماندن شرایط کنونی، پیش بینی می شود که دانشجویان ورودی پیش از سال ۱۳۹۹، از نیمه شهریور ماه وارد دانشگاه شوند. همچنبن نو ورودها یا دانشجویان ورودی ۱۳۹۹، از حدود ۲۰ مهرماه به بعد می توانند تحصیل خود را آغاز کنند. البته سازمان سنجش آموزش کشور در این زمینه نقش کلیدی بازی می کند و بر اساس اعلام این سازمان نتایج کنکورها در همین بازه زمانی (پس از ۲۰ مهرماه) اعلام خواهد شد.

آهنچیان افزود: اگر چنین امری رخ دهد، دانشگاه ها یک هفته برای ثبت نام مهلت دارند و دانشجویان ورودی جدید از اواخر مهر سال تحصیلی را آغاز می کنند.

وی با اشاره به شرط حضور دانشجویان ورودی جدید در دانشگاه ها، تاکید کرد: دانشجویان ورودی جدید در دانشگاه حضور می یابند و به صورت حضوری آموزش می بینند؛ البته به شرطی که ستاد ملی کرونا مجوز صادر کرده باشد.

به گفته مدیرکل دفتر برنامه ریزی آموزشی وزارت علوم، اگر خوابگاه ها محدودیت داشته باشند، به ترتیب دانشجوهای ورودی قدیم به صورت حضوری یا غیرحضوری، به روش چینشی و با مدیریت هر دانشگاه تحصیل خود را ادامه می دهند.

آهنچیان گفت: به علت حفظ فاصله گذاری اجتماعی ظرفیت خوابگاه ها محدود می شود و اگر همه این عوامل را در نظر بگیریم، در نیمسال بعدی، ‌همه دانشجویان نمی توانند در دانشگاه شرکت کنند، اما اینکه کدام گروه ها به آموزش های غیرحضوری دعوت شوند براساس مطالعه صورت گرفته در دفتر برنامه ریزی، اولویت با دانشجویان نو ورود است.

آهنچیان همچنین تاکید کرد که محدودیت های آموزشی و فضای دانشگاهی در شرایط بحران کرونا هیچ تاثیری بر ظرفیت پذیرش کنکور نخواهد داشت.

این مسوول وزارت علوم خاطرنشان کرد: دانشگاه ها پس از اتمام امتحانات پایان نیمسال تحصیلی جاری، در نیمه دوم تیر و مرداد ماه برای جبران عقب ماندگی دروس عملی و کارگاهی اقدام خواهند کرد و در حال حاضر تمرکز وزارت علوم بر اجرای بدون مشکل امتحانات پایان نیم سال است.


با مشاوره کنکور و برنامه ریزی صحیح تحصیلی به دانشگاه و رشته مورد علاقه خود برسید …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *