خدمات مشاوره در حوزه‌ی تحصیلی

انتخاب رشته و راهنمایی شغلی

انتخاب شغل مناسب

بسیاری از افراد اطلاع دقیقی از بازارکار و موقعیت­های شغلی ندارند و بدین ترتیب نمی­توانند شغل مناسب خود را پیدا نمایند و آینده­ ی شغلی درخشانی برای خود رقم بزنند.

حتماً برای شما یا اطرافیانتان اتفاق افتاده که در رشته ­ی دانشگاهی مناسبی تحصیل نکرده­ اید، زیرا بدون اطلاع دقیق از رشته، آن را انتخاب نموده و از کسی مشورت نگرفته اید واکنون از انتخاب این رشته پشیمان هستید و یا بعد از فارغ التحصیلی، شغل مناسبی برای این رشته پیدا نکرده ­اید.
بنابراین باید انتخاب درستی از رشته ­ی تحصیلی و شغل آینده­ ی خود داشته باشید تا در نتیجه شغل مناسب خود را پیدا نموده و در آن موفق باشید.
در زندگی اجتماعی و حرفه ای هر فرد، اولین و مهمترین تصمیم­ گیری به نوعی انتخاب رشته تحصیلی و رشته دانشگاهی به حساب می­ آید؛
چرا که بسیاری مواقع موفقیت در آینده‌ی شغلی، جایگاه اجتماعی و … در گرو این انتخاب قرار دارد.
بی­ شک انتخاب صحیح که بر اساس هویت و ویژگی ­های شخصیتی فرد باشد نیازمند مشاور‌ی حرفه ­ای است.
بسیاری از مردم اطلاعی از مشاوره شغلی و نقش و فواید آن ندارند.

مشاوره­ ی صحیح و اصولی انتخاب رشته و راهنمایی شغلی، براساس شناختی کامل از توانایی­ها، استعدادها، رغبت­ها و محدودیت­های فردی صورت می­گیرد؛

آشنایی مشاور

مشاور، کلیه ­ی توانایی­­ها و محدودیت­های جسمانی، روانی و اجتماعی فرد را در نظر گرفته و  به دانش آموز کمک می‌کند تا با اطلاع از ویژگی­ها و شرایط خود، رشته‌ها و شرایط جامعه، تصمیم مناسب در مورد انتخاب رشته تحصیلی‌اش اتخاذ نماید.

چنین فرآیندی چه در سال اول دبیرستان و برای انتخاب رشته تحصیلی دوره متوسط صورت بگیرد و چه برای انتخاب رشته دانشگاهی، تفاوت چندانی نمی‌کند.

آشنایی مشاور با ویژگی­ها و مقررات موجود مربوط به هر دوره (متوسط یا دانشگاهی) بسیار حائز اهمیت است.

آزمون مشاور

میزان بهره هوشی، نمرات تحصیلی، تعیین نقاط قوت و ضعف در دروس مختلف، بررسی علایق و استعدادهای دانش آموز در زمینه­ ی رشته‌ها و مشاغل، از مهمترین ویژگی­های خود دانش آموز هستند که باید شناسایی شوند؛

برای اینکار گاهی مشاور از آزمون­هایی چون تست هوش، آزمون رغبت­ سنج و آزمون­های سنجش استعداد کمک می‌گیرد و گاهی با صحبت و گفت‌وگوی دوسویه به این اطلاعات دست می­یابد و اولین قدم را برای انتخاب شغل دانش آموز که ارتباط نزدیکی با انتخاب رشته تحصیلی وی دارد بر می‌دارد.

البته این مرحله، مرحله­ ی آغاز رسمی ارائه راهنمایی شغلی فرد بوده و معمولاً قبل از این مرحله فرد اطلاعاتی از جامعه و پیرامون خود، خانواده و سایر نهادها در باب مشاغل مختلف کسب کرده است.

از سوی دیگر باید دانش‌آموز شناخت کاملی نیز از خود رشته تحصیلی بدست آورد؛

اینکه چه دروسی در آن مطالعه می‌شوند، آینده شغلی آن چیست و…

تصمیم مشاور

مشاور علاوه بر اینکه مراجع را از جنبه‌های مختلف هوشی، استعداد و علایق شناسایی می­کند،این شناخت را با شناخت های خود دانش آموز درهم آمیخته و با در نظرگرفتن مقررات بیرونی و شرایط ویژه جامعه، اقدام به تصمیم ­گیری می­کند.

تصمیم­ گیری در مورد انتخاب شغل بعد از پایان دوره تحصیلی در مقاطع مختلف یکی از مهمترین و اساسی­ ترین عوامل تأمین نیازهای مادی و روانی افراد به حساب می­ آید.

با توجه به گسترش یافتن مشاوره شغلی و احساس نیاز شدید به آن برای بهره ­مندی از مشاوره­ای اصولی و کاربردی در این زمینه، می­توانید با مرکز مشاوره دکتر پدرام به صورت تلفنی یا حضوری از طریق لینک زیر در ارتباط باشید؛

 


شما عزیزان می­توانید از جلسه­ ی آشنایی رایگان که به منظور آشنایی با دکتر پدرام و خدمات مشاوره­ای و تحصیلی آگاه شده و با اعتماد کامل از خدمات مجموعه در این حوزه بهره ­مند گردید

مشاوره

انتخاب شغل

انتخاب شغل در دنیای امروز و برای نسل جوان یک امر بسیار پیچیده است که نیاز به مهارت دارد.

این انتخاب به نحوی نیست که یک دانشجو بتواند در یک زمان کوتاه و محدود و بلافاصله بعد از فراغت از تحصیل به عمل آورد.

جستجوی شغل و کار یکی از مهارت­های اساسی و مهم زندگی در قرن اخیر است، زیرا شرایط در دنیای متحول امروزی، انتخاب و تصمیم­ گیری شغلی را آنچنان پیچیده کرده که یک فرد حتی با یادگیری­های معمول و روزمره و اخذ یک مدرک تحصیلی قادر به دستیابی شغل مناسب نیست.

شغل و حرفه، بخش عمده‌ای از زندگی هر فرد را به خود اختصاص می‌دهد و به عبارتی انسان ساعات زیادی از وقت خود را در محل کار خویش و درگیر حرفه خویش می‌گذراند؛

چنین شرایطی اگر با شرایط و توانایی­ها و علایق فرد همخوانی نداشته باشد، به عدم رضایت شغلی خواهد انجامید.

عدم رضایت شغلی یکی از مهمترین مشکلات استرس‌زا در زندگی فرد است که می‌تواند جنبه‌های دیگر زندگی او را تحت تأثیر قرار دهد.

علاوه بر تأثیرات فردی مشاوره شغلی، تأثیرات اجتماعی آن را نیز نباید از نظر دور داشت. کارآیی فرد در حرفه‌ای که به او واگذار شده است بسیار تحت تأثیر توانایی و استعداد و علاقه او به آن شغل دارد.

عدم هماهنگی فرد با شرایط شغل، کارآیی او را در مسیر اهداف شغلی پایین می­آورد.

شناسایی مشاغل متعدد و آگاهی نسبت به عواملی که منجر به موفقیت و رضایت شغلی می‌گردند و ایجاد سازش منطقی بین خصوصیات شخصی و شرایط شغلی که به موفقیت و رضایت شغلی می‌انجامد از وظایف مشاور تحصیلی می­باشند؛

در جریان مشاوره شغلی  به سؤالاتی از قبیل شغل مورد نظر چه ویژگی­ها و چه محدودیت­هایی دارد؟ چه ویژگی­های فردی را نیاز دارد؟ و چقدر بین این دو دسته ویژگی هماهنگی و همخوانی وجود دارد، سؤالاتی هستند که به آنها پاسخ داده می‌شود.

مرکز مشاوره دکتر پدرام با کادری مجرب در این زمینه به بهترین نحو شما را راهنمایی کرده و با خیالی آسوده می­توانید به انتخاب رشته تحصیلی خود بپردازید.

 

ارتباط با این مرکز